Szívemben születtél.
Hasznos linkek
Az örökbefogadás menete
Miket gondoljatok át előre? (további témák: orokbe.hu)
- Milyen korú gyermeket szeretnétek örökbe fogadni? (Pl. 0-3 éves)
- Fiú vagy lány gyermeket szeretnétek, vagy mindegy?
- Csak egészséges gyermeket fogadnátok örökbe? Milyen betegségekkel kapcsolatban vagytok elfogadóak?
- Vállalnátok roma származású gyermeket?
- Vállalnátok testvéreket?
Lépések röviden (a Fővárosi TEGYESZ működése saját élmény alapján):
- Első lépésként a területileg illetékes TEGYESZ-től kell telefonon időpontot kérni az első személyes beszélgetésre. A TEGYESZ-ek elérhetőségei itt. A tanácsadó kérni fogja, hogy a személyes beszélgetésre vigyetek magatokkal egy bemutatkozó levelet és néhány friss fényképet.
(TEGYESZ: Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat) - Az egyeztetett időpontban a TEGYESZ-nél részt fogtok venni a személyes beszélgetésen (1-1,5 óra). Ekkor a tanácsadóval megismerkedtek, ő lesz a kapcsolattartótok a későbbiek során is. Ezen az alkalmon tart nektek egy általános tájékoztatót az örökbefogadás menetével kapcsolatban. Ezután a tanácsadó felveszi az adataitokat és ha nincs akadály, kitölti a kérelmet. (Akadály lehet, ha kiderül, hogy még terveztek lombik eljárást a közeljövőben.) Ahhoz, hogy megkapjátok az alkalmassági határozatot, részt kell vennetek az alkalmassági vizsgálaton. Ilyenkor már egyeztettek időpontot tanácsadóval a környezettanulmányra és az első pszichológiai beszélgetésre (ezek az alkalmassági vizsgálat részei).
- Az alkalmassági vizsgálat részei:
- környezettanulmány: a TEGYESZ munkatársa előre egyeztetett időpontban kijön az otthonotokba. Megnézi, hogy milyen körülmények között éltek, és beszélget veletek (1,5-2 óra).
- pszichológiai vizsgálat: a TEGYESZ pszichológusa általában 2-3 előre egyeztetett alkalommal beszélget veletek a TEGYESZ-ben, és a legutolsó alkalommal pszichológiai teszteket kell kitölteni.
- orvosi alkalmassági: a TEGYESZ levélben megkeresi a háziorvosaitokat, hogy nyilatkozzon, van-e bármi súlyos betegség, ami kizárná, hogy gyermeket fogadjatok örökbe (pl. pszichotikus zavar, alkoholfüggőség, rosszindulatú daganatos betegség).
- Ezt követi az örökbefogadásra felkészítő tanfolyam. (Általában 2 hétvége, évente több alkalommal indul, ingyenes. Nem kötelező, de mégis. Mindenkinek ajánlott.)
A TEGYESZ által indított tanfolyamok időpontjairól a tanácsadó tud bővebb tájékoztatást adni. Az Ágacska Alapítvány is szervez ilyet (Ágacska időpontok). - Zárókonzultáció a tanácsadóval (lehet online vagy személyes). Az esetleges módosításokat (kor, betegség, származás) még meg lehet beszélni a tanácsadóval és ha kell, a pszichológussal is. (A betegségekről részletesen az orokbe.hu oldalon.) Ekkora kell kérni a munkáltatótól a 3 havi jövedelemigazolást.
- A TEGYESZ elküldi az alkalmassági vizsgálat során született dokumentumokat a Gyámhivatal felé. A Gyámhivatal hozza meg a döntést az alkalmasságról (60 nap áll a rendelkezésükre). Jelentkeznek, ha megszületett a határozat, és be kell menni személyesen a hivatalba aláírni a dokumentumot. Ezután iktatják és kiküldik postán vagy elektronikusan. A postai vagy Ügyfélkapun keresztüli átvétel jelenti a határozat jogerőre emelkedését. Titkos örökbefogadásra innentől vagytok jogosultak.
- A jogerős határozat birtokában jelentkezhettek a civil szervezetekhez (azaz, ha nyílt örökbefogadással szeretnétek újszülött gyermeket örökbe fogadni).
- Várakozás. A várakozási időben érdemes tanfolyamokra járni a civil szervezetekhez.